VCI Nedir Ambalajlama Nedir

VCI Nedir ve VCI Ambalajlama Nedir

VCI (V.C.I.  Volatile Corrosion Inhibitors), Uçucu Korozyon Önleyici’nin kısaltmasıdır. VCI kimyasalları, molekülleri bileşenleri havaya salınarak yeterli buhar basıncına sahip pas ve korozyon oluşumunu engeller.

Geçici koruma yollarını incelemek istersek,Bu yöntem yüz yıla yakın bir uygulama ile en iyi yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Avrupa’da askeri amaçlı paketlemenin önem kazandığı yıllarda, VCI ürünleri büyük tecrübe ve araştırma sonucu öne çıkmıştır.

VCI yöntemi kağıt, mukavva, film, sıvı, pudra (toz) şeklinde uygulanabilir. VCI ürünleri kullanıldığı yerde sürekli olarak küçük miktarda koruyucu gaz yayar  ve paket içerisindeki havanın pas önleyici zerreciklerle tamamen doldurulmasını sağlar. Ambalajın kapatılmasından 15 dakika sonra koruma başlar.

VCI  ile ambalajlanan metallerin yüzeyi pas tutmaz bir madde ile kaplanır.

VCI  ambalajlar sadece metale doğrudan temas durumunda değil, belli bir mesafeden de etkilidir. Bundan dolayı delikli, kanallı, işlenmiş gövdeler ve düzgün olmayan yüzeyler için de uygundur.

VCI ambalajları kullanılarak, metal yüzeyde biriken oksijen, buhar, deniz suyu, tahta asitleri, insan teri, endüstri gazları ve diğer etmenlerin zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir, yani pas oluşumu önlenir.

VCI  ambalajları  özellikle ihracat ambalajında, stoklamada, yedek parça ambalajında, ayrıca yağ, kir ve makina yağından arınmış olması gereken parçalar için  (montaj parçaları) idealdir.

Paslanmasını istemediğimiz metal parçalar, öncelikle artıklardan (talaş, toz vs.), parmak izinden, kirden ve varsa pastan arındırmalıdır. Yani ön temizlemenin tüm temel kurallarına uyulmalıdır.