Sık Sorulan Sorular

VCI (V.C.I.  Volatile Corrosion Inhibitors – Uçucu Korozyon Önleyici).

VCI kimyasalları, molekülleri bileşenleri yeteri kadar havaya salınarak  pas ve korozyon oluşumunu engeller.

Geçici koruma yollarını incelersek, bu yöntem yüz yıla yakın bir uygulama ile en iyi yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Avrupa’da askeri amaçlı paketlemenin önem kazandığı yıllarda, VCI ürünleri büyük tecrübe ve araştırma sonucu öne çıkmıştır.

VCI yöntemi kağıt, mukavva, film, sıvı, pudra (toz) şeklinde uygulanabilir. VCI ürünleri kullanıldığı yerde sürekli olarak küçük miktarda koruyucu gaz yayar  ve paket içerisindeki havanın pas önleyici zerreciklerle tamamen doldurulmasını sağlar. Ambalajın kapatılmasından 15 dakika sonra koruma başlar.

VCI  ile ambalajlanan metallerin yüzeyi pas tutmaz bir madde ile kaplanır.

VCI  ambalajlar sadece metale doğrudan temas durumunda değil, belli bir mesafeden de etkilidir. Bundan dolayı delikli, kanallı, işlenmiş gövdeler ve düzgün olmayan yüzeyler için de uygundur.

VCI ambalajları kullanılarak, metal yüzeyde biriken oksijen, buhar, deniz suyu, tahta asitleri, insan teri, endüstri gazları ve diğer etmenlerin zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir, yani pas oluşumu önlenir.

VCI  ambalajları  özellikle ihracat ambalajında, stoklamada, yedek parça ambalajında, ayrıca yağ, kir ve makina yağından arınmış olması gereken parçalar için  (montaj parçaları) idealdir.

Paslanmasını istemediğimiz metal parçalar, öncelikle artıklardan (talaş, toz vs.), parmak izinden, kirden ve varsa pastan arındırmalıdır. Yani ön temizlemenin tüm temel kurallarına uyulmalıdır.

Metal yüzeyinde bir elektrolit (su, oksijen, nem) bulunduğunda korozyon başlar . Bu olduğunda, elektronlar metalin yüksek enerjili bölgelerinden bir döngüdeki düşük enerjili bölgelere elektrolit boyunca akarlar .Korozyon işlemi metal yüzeyinde oksidasyon oluşumu ile sonuçlanır.

Universal Endüstriyel Ambalaj,  Uçucu Korozyon Önleme Teknoloji (VCI) ile, yüzeyi pasif hale getirerek,oksidasyon, yani anottan katoda giden akım akışını tetikleyen elektro-kimyasal mekanizmayı engeller veya geciktirir .

Elektrik akımı anottan elektrolit boyunca katoda akmaya çalışır, VCI molekülleri, metali saldırıya karşı korumak için metal yüzeyde görünmez ince bir film tabaka oluşturur .

Universal Endüstriyel Ambalaj, VCI ürünleri uzun yıllar metal yüzeyde korozyon oluşmasını önlemektedir.

VCI ürünlerimizi doğru kullandığınız takdirde ürünleriniz uzun yıllar korunur. Çeşitli metalleri korumak için çeşitli VCI ürünleri sunmaktadır. Kağıtlara düzgün bir şekilde sarılmış normal bir çelik panelin tipik koruma süresi, paketleme sistemine bağlı olarak iki yıldan daha uzun süre korunabilir.

Korozyon ve pas önleme açısından, VCI, kağıda yedirildiği,havaya ve ürün üzerine buhar olarak ortama salındığı için kağıt daha iyi bir pas önleyici olmuştur. VCI Kağıtları, 50 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. VCI, kağıt özellikleri nedeniyle, polietilen VCI’dan daha hızlı bir koruma sağlar. VCI Poly’ın mükemmel bir ürün olmadığını veya yerini almadığı anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, saf pas önleyici olarak, VCI kağıdın daha uzun süre ve etkili koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

VCI Poly, korozyon önleme konusunda ki avantajları,
 1. Aşınma ve korozyona karşı ek olarak bir nem bariyeri sağlar
 2. Kullanımı kolaydır. Ürün torba içerisine yerleştirilmesi yeterlidir.
 3. Daha fazla Nem ve toz tutma özelliği ile birlikte rahat taşınabilir.
 4. Diğer korozyon önleme yöntemlerine ilave olarak daha fazla koruma sağlanabilir.

Dezavantajları, VCI kağıda göre ince olmasından dolayı çabuk deforme olabilir. Hafif olması avantajlarını daha olumlu bir hale getirir.

VCI ürünleri ve nem kurutucular tamamen farklı bir şekilde çalışır.

VCI ürünleri, metal bir yüzeyde ince bir moleküler koruma katmanı oluşturan elektro-kimyasal bir işlemle korozyonu önler. Bu koruma tabakası mikroskobiktir ve metali herhangi bir şekilde değiştirmez, ya da ambalajdan çıkarıldıktan sonra VCI’nın çıkarılmasını gerektirmez.

Nem kurutucu sadece nem emicidir. Kurutucular nemi emer ancak metal bir yüzeyi tatmin edici bir şekilde oksijen gibi korozyona neden olan diğer elektrolitlerden korumaz. Aslında, kurutucu bir paket olması gerektiği gibi nemi emerse, metal bir parçanın kurutucu paketine temas ettiği her yerde paslanmaya neden olabilir.

Tavsiyemiz, çoğu uygulamada, müşteri kurutucu bir paket kullanıyorsa, parçalara dokunmayacak bir alana yerleştirilmesidir.

Bütün Metaller sürekli eski durumlarına  geri  dönmeye çalışırlar.

Metal + oksijen  → Metaloksit

Bu reaksiyon sonucunda metallerin enerjik yapısı bir basamak geriler, oksijen metal yüzeyine etki ederek ince bir  oksit tabakası oluşturur.

Oluşan pasifoksit tabakası, metalin pastan korunması için bir bariyer görevi yapar.
Pasif oksit tabakası bozulmadığı sürece pas oluşmaz.

Pasa karşı korunma bu koruyucu tabakanın bozulmaması ile olasıdır.

Koruyucu tabakanın bozulması ancak su, tuzlar, kloridler, sülfürler, insan teri,
sanayi ortamı (Kükürtoksit, kükürt asidi) ve organik asitler  (ağaçlar ve kağıt içerisinde bulunan) ile temasla başlar.

Paslanma başlamış ise durdurmak için ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yani paslanma başladı ise, boyama bile bu paslanmanın gelişimini önleyemez.

Korozyon genelde atmosferik nem (rutubet) metaller üzerinde yerleştiğinde başlar.
Bu nem, metal yüzeylerde pozitif polarite (katotlar) ve negatif polarite (anotlar) alanları arasında elektronların akışını sağlayan bir iletken olarak hareket eder. Bu elektrokimyasal süreç, kararma, korozyon veya pas olarak adlandırılan gözle görünür bir oksitlenmeye neden olur.

VCI ambalajlama malzemeleri,

Havaya görülmez, kokusuz, toksik olmayan korozyon önleyici buhar salan tescilli kimyasal formülasyonlar içerir. Buhar molekülleri ambalaj içinde açıkta kalan metal yüzeylerin üzerine yerleşirler ve elektro kimyasal korozyon sürecini durdururlar.

Daha sonra, parçalar ambalajlarından çıkarıldığında, korozyon önleyici moleküler tabaka hemen buharlaşarak atmosfere karışmaya devam eder.  Bu da ardında, hemen kullanıma hazır, başka bir temizlik veya işlem gerektirmeyen kuru ve korozyonsuz ürün yüzeyi bırakır.

VCI teknolojisinde korozyondan korunacak ürün yüzeyinin molekül kaplanmasının devamlılığının sağlanması gerekmektedir.

Bunun için devamlı molekül difüzyonu olan kapalı bir ortam yaratılmalıdır.
Bunun için değişik malzeme, değişik ortam ve değişik imalat formları için değişik VCI ürünleri kullanılmaktadır.

Bunlar ambalaj malzemeleri olarak plastik örtüler, kağıt ambalaj malzemeleri, rulo kağıtlar, Alüminyum bariyer ,kapsül, tabletler  tozlar ,vs. şeklinde çok değişik yapıda VCI ihtiva eden ürünlerdir.

Farklı tip ve yapıdaki metallerin oksitlenme biçimlerinde de farklılıklar olmaktadır, bu nedenle çok çeşitli metal alaşımlarının yüzey morfolojilerinin farklı tepkilerine göre değişik tiplerde VCI tipleri üretilmiştir.

Yıkanabilir Yağlar

İçerisinde koruyucu bulunan yağ veya  parafin ile metal yüzeyinin nem ile ilişiğinin kesilmesi işlemidir.

Kullanım sırasında kötü görünümlü bir ortam yaratır

Yağladıktan sonra süzmek ve kurumasını beklemek gibi bir zamana  gereksinim vardır.

Yağlama işleminden sonra, yağın bulaşmaması için, yağlı kağıt gibi bir malzeme ile tekrar ambalajlanıp streç ile sarılması  gerekmektedir. İşçilik süresi uzundur.

Parçaların kullanıcı tarafından yıkanması ve yağın metal yüzeyinden uzaklaştırılması gerekir.

Hem üretici hem de müşteri için ekstra maliyetlere yol açar.

Klima Paketlemesi (silikajel)

Nemin kapalı bir ortam içinde silikajel ile tutulması. Çevreci bir yöntem değildir.
Çevre bilincinin yerleştiği ülkelerde bu yöntem pek  kullanılmamaktadır.

Pahalı koruma sistemlerinden biridir.

Alüminyum  bariyer Folyo  veya polietilen ile sızdırmazlık gerektirir.
Çünkü ambalajlama sırasında oluşabilecek herhangi bir yırtılma veya delinme,
silikajelin açık atmosferin nemini almaya başlamasına ve iş görmemesine neden olacaktır.

Silikajel miktarı her hacime göre ayrıca hesaplanmalı. Yeterli miktarda konulmayan silikajel pası önlemez.

Sızdırmazlık için özel ekipman ve işçilik gereksinimi vardır.

Silikajelin sağlıklı kullanılabilmesi için, pakete girinceye kadar dış ortam ile temasının kesilmesi gerekmektedir.

Çünkü ambalaja konulması gereken ideal silikajel, %70’ lik bir nispi nemde, 8 saat içerisinde neme doymaktadır ve kapalı ambalaj içerisinde hiçte istemediğimiz ve bilmeden bizim yarattığımız rutubet merkezleri oluşturmaktadır.

Özellikle deniz aşırı sevkiyatlardaki süreyi göz önüne alınacak olursa, silikajel tarzındaki ürünlerin kullanımı, büyük riskler alınması anlamına gelmektedir.

Metal dünyasında yaşanan en önemli sorunlardan birisi de “ PAS ”, yani korozyondur. Türk sanayicisinin,  özellikle ihracatçılarımızın bu konuda ciddi sıkıntıları olmuştur, olmaktadır.

Bahar aylarında artan oranda sorun yaşayan ihracatçımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz, VCI AMBALAJLAMA YÖNTEMLERİ ile ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabileceksiniz.

Önce önümüzdeki sorun nedir, ona bir bakalım

Metallerin elektrokimyasal olarak reaksiyona girmesi sonucu pas oluşur. Bu reaksiyon, parça yüzeyindeki nem, oksijen ve artıkların bir araya gelmesi ile başlar ve artarak devam eder.

Oluşan pas, materyelin yüzey, renk, mukavemet, iletkenlik ve esneklik gibi özelliklerini bozar, parçanın kullanılamamasına veya ait olduğu ürünün randımanlı çalışmamasına neden olur, zaman kayıpları oluşur, üretici firmanın pazardaki payı düşer.

Üretildiği maddenin doğası gereği genellikle asittir ve özellikleri nedeniyle normal bir ortamda bile sünger gibi  su ve nemi emer . Metal veya metalden üretilen  parçalar doğrudan neme ya da oluklu mukavvanın yanına yerleştirildiğinde  asitlik transferi meydana geldiğinde, doğrudan metal bir yüzeyde korozyona neden olur .

Temas noktalarında korozyonu önlemek için  VCI Ambalaj ürünlerinin, metaller ile oluklu ve ahşap gibi asitli ve higroskopik malzemeler arasına yerleştirilmesi önemlidir. Bu malzemeler kutular, tepsiler, tabakalar ve paletler içerir.

Isı değişimi olan ortamlarda , sıcak hava soğuk havadan daha fazla su tuttuğu için yoğunlaşma meydana gelir. Ortamdaki sıcaklık düştüğünde hava içerisinde bulunan su  yoğunlaşma noktasına inerek  nem oluşur.

DSR-I paketleri içerdikleri yüksek performanslı rutubet emiciler ile, konteyner içindeki bağıl nemle doğru orantılı olarak değişen hızda, rutubeti kendi bünyesine alarak, ortamdaki bağıl nemin %100’e ulaşmasını engellemektedir. Böylece ürünleriniz, suyun verebileceği paslanma, küflenme, mantarlanma, etiket ıslanması ve karton ambalaj bozulması gibi zararlardan korunmuş olmaktadır.

Ambalaj, sevkiyatın güvenliği için kritik önem taşımaktadır ve bu nedenle denize dayanıklı ambalaj (seaworthy packaging) önemlidir.

Deniz nakliyatına uygun ambalaj, ambalajın deniz taşımacılığının zorlu koşullara dayanması ve daha sonra aşırı güçlüklere karşı koyabilmesi içindir.

Deniz aşırı taşımacılıkta teslimata kadar kargo paketi darbe, itme, devrilme,hava koşulları vb maruz kalmaması için deniz taşımacılığına uygun ambalajlanma için yeterli teknik bilgiye sahip olunması gerekir.

Mallar taşınırken, varış noktalarına gidene kadar yüklenmekte veya boşaltılmaktadır. Bu nedenle, ürünlerin hasar görme ihtimali çok fazladır. Ürünlerin güvenli kalması ve minimum ve tercihen hiçbir hasar görmemesi için doğru ve güçlü paketleme önemlidir.

Uygun önlemler alındığında, gönderinin güvenli bir şekilde teslimat noktasına hasar görmeden ulaştığından emin olunur.

Taşımacılık hizmetinin amacı budur. Bu nedenle deniz ötesi taşımacılıkta, seaworthy packing hasarı önlediği ve güvenliği sağladığı için kritik öneme sahiptir.

Gönderileri nakliye halindeyken korumak teknik beceri ve uzmanlık gerektirir. Nakliye sırasındaki gönderiler zorlu hava koşulları, taşıma sırasında meydana gelen kazalar veya öngörülemeyen birçok tehlikeyle karşı karşıyadır.

Denize dayanıklı ambalajlama, doğru yapıldığında  kargonun hedefe güvenli ve sağlam ulaşılması sağlanır.

Çoğu zaman transit ürünler pahalıdır ve ekstra bakım ve önlem gerektirir ve deniz nakliyatına uygun uzman ambalajlama ile sağlanır.

Farklı ihtiyaçlar farklı çözümler gerektirir. Bu nedenle, Universal Endüstriyel Ambalaj VCI ihtiyaçlarınız için birçok endüstriyel ambalaj çeşidi sunar.

Tüm çalışanların sadece ellerini korumak için değil aynı zamanda asit ve nemin parçalara geçmesini engellemek için de eldiven giymeleri son derece önemlidir.

Bu, bir çok üretim tesisinde çok önemli ve yasal bir sorundur.

Bir kişinin elleri doğrudan metale aktarılan neme ve asitliğe sahiptir. Bu nem ve asitlik aktarımı bir noktada korozyona neden olur.

Daha şiddetli sıcaklık veya nem koşullarında, sorun çok daha hızlı ortaya çıkar. Metal bir parçanın işlenmiş yüzeyler, metal bileşim veya benzeri nedeniyle paslanmaya daha duyarlı olduğu durumlarda, problem katlanarak daha fazladır.

 • Paketlemeden önce parçalarınız temiz ve korozyonu hızlandıracak nedenlerden arındırılmış olmalıdır
 • Ürünler, üretim veya temizlikten sonra kısa sürede en uygun Universal Endüstriyel Ambalaj ürünleri ile paketleyin.
 • Parmak izlerinin neden olduğu korozyonu önlemek için parçaları tutarken eldiven kullanın.
 • Daha fazla bilgi için lütfen bizimle Universal Endüstriyel Ambalaj ile irtibata geçin.

Universal Endüstriyel Ambalaj olarak ürünlerimizde,insana ve doğaya zarar vermeyecek ama ürünlerinizin korozyondan korunması için ihtiyaç duyulacak kadar VCI bulundurmaktadır.

Plastik, kauçuk veya ahşap gibi metalik olmayan yüzeylere VCI uyumluluğu ile ilgili bir sorun için Universal Endüstriyel Ambalaj olarak bize henüz olumsuz bir geri dönüş yapılmadı. Bununla birlikte, pek çok olası bileşen, işlem ve
alt-tabaka türlerinin bir kombinasyonu olduğu için, bunların VCI ile uygunluğu ile ilgili garanti vermek mümkün değildir . Yağlar, gresler ve diğer
sıvı RP’ler (pas önleyici maddeler) gibi diğer pas önleme yöntemleri ,
plastik, kauçuk ve ahşapla reaksiyona girme olasılığının çok daha yüksek olduğunu gösterir . Ancak, piyasadaki plastik, kauçuk malzeme ve ahşapların sayısı ve  her üreticinin ürün içeriğinde kullandığı etken maddelerin farklı olması  nedeniyle VCI’nin bu maddelerle uyumluluğunun kontrol edilmesi önemlidir.

VCI ürününün çalışması için hava geçirmez ambalaj gerekli değildir, ancak VCI buharlarının bir şekilde kapatılması gerekir.

Örneğin,bir araya dağınık yerleştirilen parçalar, parçalar arasında serpiştirilmiş VCI Kağıt ile korunabilir . Parçalar tamamen sarılmalı veya kapatılmalıdır.İyi ve uzun koruma sağlanması için hava geçirmez ambalaj en etkilisi olacaktır .

Mevcut metallerin çeşitliliğinin yanı sıra çok sayıda soğutucu, yıkama, pas önleyici yağ ve üretim sürecinde kullanılan diğer maddelerden dolayı, VCI’nin bu maddelerle uyumluluğunu kontrol etmek önemlidir. Bazı bileşikler belirli bir VCI formülü ile ters reaksiyona girerek koruma performansını düşürür.

 • Uygun Maliyetli Koruma
 • VCI Buharları içerdiği ambalajın içinde doldurulur
 • Kolay uygulanır
 •  Yağ, dağınık yağlar, yüzey hazırlığı yok
 •  Ürünü kullanmadan veya kaynak yapmadan önce VCI korumasını kaldırmaya gerek yok
 • Girintili, erişilemeyen alanlara nüfuz eden buharlar
 • 2 yıla kadar korozyona karşı koruma (ve ambalajın türüne bağlı olarak daha fazlası)

Metaller birçok farklı elementten oluşur. Bileşimindeki farklılıklar nedeniyle, farklı metalleri, performanstan ödün vermeden, daha da kötüsü  ürünleriniz tek bir yöntemle doğanın zarar vermesinden korunamayabilir. İşte bu nedenle  Universal Endüstriyel Ambalaj özel ihtiyaçlarınız için birçok ambalajlama ve koruma yöntemi sunar..

Stoklarımızda tüm ürünlerimiz mevcut olup en hızlı şekilde ihtiyaçlarınız karşılanmaktadır. Lütfen ürün çeşitlerimizi ve hizmet kalitemizi inceleyin.

Bize aşağıdaki yöntemlerden ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri:
Adres : Karlıktepe Mahallesi Fahri Korutürk Caddesi Akyürek Sokak No:7 Kartal İstanbul,Türkiye
Telefon : +90 (216) 517 31 58
Fax : +90 (216) 517 31 59
Mail : [email protected]

Web sitemizdeki iletişim formu üzerinden

Sosyal Medya