VCI Nedir Ambalajlama Nedir

VCI Nedir Ambalajlama Nedir

VCI Nedir veya VCI Ambalajlama Nedir

VCI (V.C.I.  Volatile Corrosion Inhibitors), Uçucu Korozyon Önleyici’nin kısaltmasıdır. VCI  molekülleri havaya salınarak pas ve korozyon oluşumunu engeller.

Yüz yıla yakın bir uygulama olan vci en iyi yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Avrupa’da askeri amaçlı paketlemenin önem kazandığı yıllarda, VCI ürünleri büyük tecrübe ve araştırma sonucu öne çıkmıştır.

Kağıt, mukavva, film, sıvı, pudra (toz) şeklinde VCI yöntemi uygulanabilir. VCI ürünleri kullanıldığı yerde sürekli olarak küçük miktarda koruyucu gaz yayar  ve paket içerisindeki havanın pas önleyici zerreciklerle tamamen doldurulmasını sağlar. Ambalajın kapatılmasından 15 dakika sonra koruma başlar.

VCI  ile ambalajlanan metallerin yüzeyi pas tutmaz bir madde ile kaplanır.

Sadece ürünlere doğrudan temas durumunda değil, belli bir mesafeden de VCI  ambalajlar korumada etkilidir. Bundan dolayı delikli, kanallı, işlenmiş gövdeler ve düzgün olmayan yüzeyler için de uygundur.

VCI ambalajları kullanılarak, metal yüzeyde biriken oksijen, buhar, deniz suyu, tahta asitleri, insan teri, endüstri gazları ve diğer etmenlerin zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir, yani pas oluşumu önlenir.

Özellikle ihracat ambalajında, stoklamada, yedek parça ambalajında, ayrıca yağ, kir ve makine yağından arınmış olması gereken parçalar (montaj parçaları) için VCI  ambalajları  idealdir.

Paslanmasını istemediğimiz metal parçalar, öncelikle artıklardan (talaş, toz vs.), parmak izinden, kirden ve varsa pastan arındırmalıdır. Yani ön temizlemenin tüm temel kurallarına uyulmalıdır.